Все для Саду

Switch to desktop

Короїди

Яблуневий короїд, заболонник. У корі штамба й гілок ослаблених дерев трапляються дрібні, круглі отвори. Якщо в цьому місці зняти кору, то можна побачити поздовжній хід довжиною 5...7 см і шириною до 3 мм. Від нього в корі і частково заболоні у різні боки відходять тонші ходи — яблуневого короїда. Він пошкоджує яблуню, сливу та інші плодові й деякі лісові породи.

Жуки чорні, блискучі, 3,5...4,5 мм завдовжки. Надкрила і вусики червоно-коричневі. Черевце від низу до вершини надкрил косо зрізане. Зимують личинки під корою. Навесні вони заляльковуються, а жуки вилітають у травні. Самка проточує під корою в лубі маточний хід довжиною 5...7 см, по боках якого робить ямки і в кожну з них відкладає по одному яйцю. Всього самка може відкласти 50...100 яєць. Личинки, що виходять з яєць, прогризають бічні ходи довжиною до 7 см. У липні вони заляльковуються. На початку серпня вилітають жуки другого покоління, які після спаровування відкладають яйця. Личинки, що виходять з яєць, зимують, а навесні заляльковуються. Дуже пошкоджені дерева засихають. Яблуневий короїд заселяє лише ослаблені дерева. Щоб запобігти пошкодженню дерев короїдами, треба старанно доглядати за садом і створювати найсприятливіші умови для розвитку плодових дерев.

Зморшкуватий короїд. Цього короїда легко відрізнити по ходах від яблуневого. У зморшкуватого короїда маточний хід коротший — до 2 см завдовжки, а личинкові ходи довгі й переплутані. Пошкоджує всі плодові породи, а найбільше — кісточкові. Жуки чорного кольору з червоно-бурими надкрилами, 2...2,5 мм завдовжки. Зимують личинки під корою. Літ жуків першого покоління спостерігається у травні. Самка проточує під корою короткий маточний хід довжиною 1...2 см. Найчастіше такий хід буває поздовжній, але може бути і навскісним чи поперечним відносно осі штамба. Личинки роблять довгі ходи, які йдуть спочатку під прямим кутом від маточного, а потім перетинаються. У Степу і Лісостепу зморшкуватий короїд дає два покоління жуків, а на Поліссі — переважно одне. Літ жуків другого покоління буває в липні. Короїд пошкоджує ослаблені дерева.

Західний непарний короїд. Пошкоджує всі плодові породи, а також березу, осику, вільху. Поширений на всій території України. Жуки чорно-бурі, з чорно-коричневими або червоно-бурими блискучими надкрилами. Самки мають довжину 3...3.5, а самці — 2---3 мм.

Зимують жуки у старих маточних ходах. Навесні починається літ їх. Самки роблять у деревині радіальний вхідний хід довжиною до 6 см, від якого по річних шарах праворуч і ліворуч відходять довгі горизонтальні маточні ходи, а під прямим кутом до них — до 40 коротких бокових, у які самка відкладає по одно-му яйцю. Прокладаючи маточні ходи, жуки заносять спори гриба Мопша, який тут розвивається. Личинки живляться грибницею гриба і спеціальних личинкових ходів не роблять.

Непарний короїд заселяє лише здорові дерева, тому що грибниця розвивається лише при виділенні достатньої кількості соку. Закінчивши живлення, личинки заляльковуються у ходах. Лялечки перетворюються у жуків у кінці літа або восени і зимують у старих ходах. Непарний короїд дає одне покоління.

Заходи боротьби з короїдами. Взимку або рано навесні зрізують і спалюють заселені короїдами гілки й дерева.

При незначному заселенні короїдами місць з механічними пошкодженнями кори штамба і гілок обприскують заселені ділянки кори 1,5%-ною (150 г на 10 л води) емульсією 10%-ного к. є. карбофосу.

Дерева, заселені непарним короїдом, обприскують на початку розпускання бруньок, а зморшкуватим і яблуневим — в кінці квітня — на початку травня.

Оцініть статтю
(1 Голос)

Made by Stas

Top Desktop version