Все для Саду

Switch to desktop

Хвороби плодових дерев

Листки, квітки, плоди, гілки, штамби і корені плодових дерев уражують гриби та бактеріальні захворювання. Внаслідок розвитку грибів і бактерій за рахунок тканин рослини на ній утворюються специфічні для кожної хвороби виразки. За такими пошкодженнями можна визначити вид гриба чи бактерії, який уражує рослину.

Типи пошкоджень плодових дерев, викликаних грибами та бактеріями, такі:

1.   Квітки та листки кісточкових порід після цвітіння зів'ялі, але залишаються висіти на дереві і не осипаються — це моніліальний опік, або сіра гниль кісточкових.

2.   На листках і плодах яблуні та груші округлі плями оливкового кольору з бархатистим нальотом, сильно уражені листки осипаються — це парша яблуні та груші.

3.    На листках кісточкових порід світло-червоні плями до 2...5 мм у діаметрі, з червонувато-бурою або малиновою обломів кою. Згодом уражена тканина випадає й утворюються дірочки, а на плодах — червоні й оранжеві плями та ями — це дірчаста плямистість кісточкових, або клястероспоріоз.

4.    На листках вишні та черешні червонувато-бурі плями. Згодом на них утворюються рожево-білуваті «подушечки». Наприкінці липня листки передчасно осипаються — кокомікоз.

5.    На плодах слив, які достигають, утворюються вдавлені плями або смуги чи кільця, які нагадують ямки від віспи. М'якуш під цими плямами набуває червонуватого кольору, частково відмирає і просочується камеддю — це віспа, або шарка слив, карантинна хвороба.

6.    На плодах яблуні та груші бурі плями, плоди загнивають, і на них утворюються «подушечки» сірого кольору, розміщені концентричними колами,— плодова гниль, або моніліальний опік.

7.    На листках яблуні неправильної форми червонувато-коричневі плями, які поступово з середини стають сірими, на поверхні плями концентричні кола і крапки, а на плодах темно-бурі плями з темними горбками, розміщеними колами. Поступово плоди стають блискучо-чорними й зморщуються — це чорний рак.

8.    Плоди кісточкових загнивають і на них дрібні сірі «подушечки», розміщені безладно,— сіра плодова гниль кісточкових.

9.    На зелених плодах у першій половині літа червонувато-коричневі плями діаметром до 2 см. Плоди зморщуються й відмирають, але залишаються висіти на дереві. На стиглих плодах з'являються спочатку водянисті зелені, а потім — червонувато-коричневі плями і виділяється молочно-біла рідина — це бактеріальний опік плодових, карантинна хвороба.

10.   Плоди сливи виродливо видовжені, порожні в середині — це грибна хвороба «кишеньки» слив.

11.   На листках груші у кінці травня — в червні з'являються дрібні бурі плями з горбками посередині. Сильно уражені листки осипаються — бура плямистість листків груші.

12.   На листках груші білі або сірі округлі плями з темно-бурим обідком — біла плямистість листків груші.

13.   На листках сливи яскраво-червоні плями, добре помітні з обох боків листка,— червона плямистість листків сливи.

14.   На листках яблуні жовтуваті, а на листках груші червонуваті плями. Наприкінці літа з нижнього боку листка під плямами утворюються конусоподібні вирости з дрібним жовтим пилком на поверхні — іржа яблуні та груші.

15.    На верхівках пагонів молоді листки яблуні вкриті сірувато-білим борошнистим нальотом, який легко стирається. Уражені листки скручуються й засихають — борошниста роса яблуні.

16.   На листках яблуні, груші, вишні, черешні, сливи чорний неначе сажистий наліт, який легко стирається,— сажистий гриб.

17.   Листки яблуні, сливи, груші, вишні, абрикоса стають матовими, білуватими з сріблястим відтінком — молочний блиск.

18.   Листки блідо-жовті — хлороз, нестача у грунті розчинних солей заліза і надмірна кількість вапна.

19.   Листки яблуні, груші, абрикоса та інших плодових порід дрібні, вузькі, зібрані у розетки, жовто-зеленого кольору — дрібнолистість.

20.   Листки персика червоно-рожеві, зморщені, пухирчасто-кучеряві — кучерявість листків персика.

21.   На корі штамба та гілок старих дерев копитоподібні дерев'янисті темно-бурі нарости. Деревина уражених дерев загниває — ураження білою серцевинною гниллю та її плодові тіла.

22.  На корі штамба і скелетних гілок старих дерев яблуні, груші, вишні та грецького горіха однорічні великі, світло-жовті або оранжеві зморшкуваті плодові тіла. М'якуш плодового тіла білий, м'який, соковитий. Деревина загниває — сірчано-жовтий трутовик.

23.  На корі штамба та гілок плодових порід, переважно кісточкових, западини з дрібними чорними горбиками. Кора в ураженому місці мочалиться, але від деревини не відстає — ураження цистоспорозом.

24.  На штамбі і скелетних гілках плодових порід, переважно яблуні, вдавлені червоно-бурі і чорні ділянки кори, вкриті чорни^ ми горбиками, розміщеними концентричними колами. Уражена кора відмирає і відшаровується від деревини — чорний рак.

25.  З тріщин кори штамба і гілок кісточкових порід витікаєгуста, клейка, темно-жовта рідина, яка застигає у вигляді напівпрозорих напливів,— камедетеча, або гомоз.

26. На коренях і кореневій шийці дерев'янисті нарости. Це бактеріальне захворювання — кореневий рак.

 

Оцініть статтю
(9 Голосів)

Made by Stas

Top Desktop version