Logo
Print this page

Бегонія – Begonia

Історія

Це історія про квітку, чия батьківщина - Південна Америка, але чия назва пов'язана з Канадою. Вона цвіте весь літньо-осінній сезон, а її кольори й форма незмінно надихають садівників усюди у світі. З південноамериканських лісів вона перекочувала у сади всього миру й для багатьох садівників стала скарбом. Отже, це розповідь про бегонії.

Початком історії бегонії варто вважати кінець вісімнадцятого століття, коли англійські мисливці за рослинами виїжджали в Болівію й Перу, розшукуючи нові види. Поступово в Європу вдалося перевезти п'ять видів, які стали генетичною базою для сучасної бульбової бегонії.

Сьогодні сімейство бегонієвих є численним, у нього входить тисяча традиційних видів і кілька тисяч гібридів. Прославившись своїми розоподібними й навіть камелієвидними квітами, бульбові бегонії стали заповітною мрією багатьох садівників. Бегонії рідко згадуються у фольклорі, але відомо, що менестрелі чотирнадцятого століття вважали бегонію символом чесноти й чистоти. Це різко суперечить вікторианському язику квітів, у якому бегонії символізують темні думки й небезпечні задоволення.

А одна китайська історія говорить, що бегонія виросла із землі, зрошеної слізьми закоханої жінки. А ви знаєте, що: Народи Гімалаїв використовують бегонії як приправу для своїх супів і бульйонів. Бегонії не вимагають частих пересаджень і підгодівель. Улітку варто оберігати їх від яскравого сонця. Улітку варто поливати рясно, узимку помірно. Розрізняють листяні, кущові й бульбові бегонії.Листяні бегонії — трав'янисті рослини із красиво пофарбованими листами (від сріблисто-білих до червоних і майже чорних), що не обпадають при гарному догляді й узимку (наприклад, бегонія рекс). Вони не переносять прямих сонячних променів і влітку вимагають притінення. Поливають улітку рясно, узимку — помірно. Узимку їх потрібно утримувати при температурі не нижче 12 °С. Вічнозелені кущові бегонії — чагарникові й напівчагарникові рослини, добре ростуть у горщиках на вікнах, звернених на південний захід і південний схід; тримати при температурі не нижче 15°С (краще до 22 °С). Мають гарні квіти й писані листи. Бульбові бегонії — гібридні форми, отримані від декількох видів південноамериканських бегоній. Квітки великі прості, махрові й напівмахрові, білої, рожевої, червоної або жовтої фарбування. Бульбові бегонії можна вирощувати й у кімнаті, і в ґрунті. Стебло й листи восени відмирають, залишаються бульби. Узимку бульби зберігають у сухому темному й прохолодному місці при температурі від 3° до 5°С и до лютого залишають без поливу. У лютому бульби пересаджують, виставляють на світле тепле місце (без прямих сонячних променів) і починають рясно поливати.

При надлишку вологи в ґрунті в бегоній листи жовтіють і загнивають, обпадають бутони. При недоліку світла листи жовтіють, стебла тонкі, слабко облистяні. Якщо рослині пекуче, листи починають сохнути й скручуватися. Якщо вологість повітря недостатня, що виражається в обпаданні бутонів й відсиханні кінчиків листів, горщик варто помістити у вологий торф, розставити ємності з водою або обприскувати повітря навколо рослини. Обприскувати самі бегонії, особливо з опушеними листами, не треба. Якщо на листах з'явилися коричневі плями, які покриваються потім сірим нальотом (сіра гнилизна) або білий борошнистий наліт (борошниста роса), треба зрізати ушкоджені листи, ізолювати хвору рослину й обприскати його фунгіцидом, збільшити температуру змісту, уникати затіненості й підвищеної вологості повітря, добре провітрювати приміщення.

Розмножують бегонії стеблевими  й листовими черешками, а також насіннями. Найкращий час для розмноження — весна. Насіння висівають у лютому-березні. Насіння бегоній дуже дрібні, після посіву їх не присипають землею. Посіви ставлять на підвіконня й закривають склом, поливаючи з пульверизатора або з піддонника, тримають при температурі 20°-25 °С. Сіянці пікірують 2 рази ( з появою третього листочка й через 1,5-2 місяця), пересаджуючи більш розріджено в ящики, а потім у невеликі горщики. Ґрунт: листова, дернова, перегнійна земля й пісок (2:1:1:1/3). Можливе вирощування на гідропоніці.

БЕГОНІЯ КОРАЛОВА

Кущова бегонія. Рясно цвіте влітку, восени й узимку. Листи темно-зелені зі сріблистими плямами. Якщо її не обрізати, то вона може вирости до 2м у висоту. Старі екземпляри бегонії поступово оголюються, але при обрізку оголеного стовбура швидко відростають молоді трав'янисті пагони. Прекрасно росте на іонітних субстратах. Тривалий час цвіте й розвивається при штучному світлі. Догляд звичайний.

БЕГОНІЯ КОРОЛІВСЬКА, або РЕКС

Листяна бегонія. Великі кособокі зубчасті листи опушені й мають оригінальне сріблисте, бронзове, коричневе, червоне фарбування з металевими, перламутровим відливами. Квітки рожеві, досить дрібні.

Теплолюбна. Узимку полив обережний (від надлишку вологи скидає листи), а влітку - рясний. Погано переносить сухість повітря, тому біля рослини варто ставити ємності з вологими мохами. Бегонії, що мають опушення, подібно бегонії рекс, не слід обприскувати щоб уникнути появи бурих плям на листах.

БЕГОНІЯ МАНЖЕТЧАТА

Стебло товсте, часто скривлене. Листи великі, кутасто-зубчасті, з ресничками. У верхній частині черешки мають своєрідну манжету із широких червоних волосків у підстави листа. З верхньої сторони листи яскраво-зелені, блискучі, неопушені, знизу уздовж жилок червонуваті. Квітки рожеві, зібрані в розкидисте суцвіття, що піднімається над листами.Витримує невелике затінення.

БЕГОНІЯ МЕТАЛЕВА

Листяна бегонія. Листи великі, зелені, із червоними жилками й металевим блиском.

БЕГОНІЯ МЕСОНА

Листяна бегонія. Листи мають крупнобородавчату поверхню й оригінальне фарбування: на яскраво-зеленому тлі чіткий коричневий пятилопастник.

БЕГОНІЯ ЯСКРАВО ЧЕРВОНА

Кущова бегонія. Листи темно-зелені, блискучі. Якщо її не обрізати, то вона може вирости до 2м у висоту. Старі екземпляри бегонії поступово оголюються, але при обрізку оголеного стовбура швидко відростають молоді трав'янисті пагони.

Оригінальна.

Бегонія зі спірально закрученим, як раковини равликів, малюнком на листах - утвір не природи, а селекціонерів. На фото гібрид бегонії королівської (Begonia rex) «Lescargot».

Порада: Цю привабливу рослина краще поставити окремо на спокійному тлі поблизу вікна.

Строката веселка.

Настільки бажаної для колекціонерів бегонію королівську (Begonia rex) зробили візерунки червоної, рожевої, бронзової, сріблистої, чорної й зеленої квіток. Порада: Цей вид легко розмножується листовими черешками.

Екзотичний візерунок.

За плямистий візерунок на листах цю бегонію називають тигровою. Її повзучі стебла дуже красиво виглядають в ампельні або на колонновидній опорі. Порада: Бегонію вирощують у досить дрібних горщиках, тому що в неї поверхнева, що розростається вшир коренева система.

Ефектний малюнок.

Сорту групи Optima відрізняються контрастним малюнком. Порада: У декоративнолистяних бегоній відразу ж видаляйте бутони, щоб рослини не витрачали даремно сили. У противному випадку нові листи будуть дрібні й бліді.

Правильний полив

Якщо земля буде постійно вологої, а в піддоні - накопичуватися вода, то в бегоній почнуть в'янути або жовтіти листи.

Земля в горщику в бегоній повинна бути лише злегка вологою. Поливайте рослину потроху, підгодівлі розводите сильно, оскільки висока концентрація солей для бегонії згубна. Бегонії корисно поливати залишками мінеральної води. Надлишки води з піддона варто видаляти через півгодини після поливу.

Розмножувати бегонію просто!

Якщо ви побачили в знайомих бегонію з гарними листами або квітками, попросіть як черешки 1-2 листика або верхівку пагона.

1.Красивоквітучі бегонії. Зріжте в материнської рослини верхівку пагона з 3 парами листів, видаліть нижню пару листів і квіти або бутони, якщо вони є. Кінець черешка обробіть засобом для прискорення вкорінення. Черешки занурьте у вологу землю по краях горщика, зверху на получки натягніть пластиковий пакет і поставите в тепле місце (21С). Коли з'являться нові листи, укорінені черешки можна пересаджувати в окремі горщики.

2. Декоративнолистяні бегонії. Беріть для живцювання великі листи! Гострим ножем у декількох місцях надріже товсті жилки листа. Нижньою стороною покладете лист на вологий пісок і шпильками зафіксуйте його положення. Постійно воложіть пісок, і незабаром з надрізів з'являться крихітні молоді рослинки. Коли вони підростуть, посадіть  їх в окремі горщики. Постарайтеся при відділенні рослин від листа не зашкодити їхні ніжні корінці.

 

Оцініть статтю
(3 Голосів)
Made by Stas